Odkryjmy na nowo…
wiara.pl publikacja 02.03.2025 00:00 źródło: https://liturgia.wiara.pl/
…Uczynki miłosierdzia co do duszy. Wielki Post 2025
„Musimy „być bogaci w nadzieję” (por. Rz 15, 13), aby w sposób wiarygodny i pociągający dawać świadectwo wiary i miłości, które nosimy w naszych sercach; aby wiara była radosna, miłość entuzjastyczna; aby każdy był w stanie podarować choćby tylko uśmiech, gest przyjaźni, braterskie spojrzenie, szczere wysłuchanie, bezinteresowną posługę, wiedząc, że w Duchu Jezusa może to stać się owocnym ziarnem nadziei dla tych, którzy je przyjmują” (Spes non confundit, 18).
Dekret Penitencjarii Apostolskiej na Rok Święty: „W szczególny właśnie sposób „w Roku Jubileuszowym będziemy wezwani do bycia namacalnymi znakami nadziei dla wielu braci i sióstr żyjących w trudnych warunkach” (Spes non confundit, 10): Odpust jest zatem również przypisany do dzieł miłosierdzia i pokuty, które świadczą o podjętym nawróceniu. Wierni podążając za przykładem i poleceniem Chrystusa, będą zachęcani do częstszego podejmowania dzieł miłości i miłosierdzia, głównie na rzecz służby braciom obciążonym różnymi potrzebami. Dokładniej odkryjmy na nowo „uczynki miłosierdzia względem ciała: głodnych nakarmić, spragnionych napoić, nagich przyodziać, przybyszów w dom przyjąć, chorych nawiedzać, więźniów pocieszać, umarłych pogrzebać.” (Misericordiae vultus, 15) i odkryjmy na nowo również „uczynki miłosierdzia względem ducha: wątpiącym dobrze radzić, nieumiejętnych pouczać, grzeszących upominać, strapionych pocieszać, urazy chętnie darować, przykrych cierpliwie znosić, modlić się za żywych i umarłych” (tamże).
Bogaci nadzieję wyruszamy w drogę Wielkiego Postu. Zachęceni przez Franciszka i Dekret Penitencjarii Apostolskiej chcemy skupić się w tym roku na uczynkach miłosierdzia co do ducha. Tych mniej znanych i – raczej – rzadziej praktykowanych. A przecież także w ten sposób stajemy się przedłużeniem ręki miłosiernego Ojca i znakiem nadziei. Zatem zapraszamy.