Pięć ciekawych faktów o Bożym Ciele
Pięć ciekawych faktów o Bożym Ciele, których mogłeś nie wiedzieć
Family News Service / tk 18 czerwca 2025, 16:01 źródło: https://deon.pl/
Jaka jest historia uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, kiedy po raz pierwszy obchodzono ją w Polsce i dlaczego zawsze wypada w czwartek? Publikujemy pięć faktów na temat Bożego Ciała, których mogłeś nie wiedzieć.
Początek uroczystości Bożego Ciała
Ustanowienie uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa ma swoje źródło w wizjach św. Julianny z Cornillon, augustiańskiej zakonnicy. W 1245 roku miała ona widzenie, podczas którego objawił się jej Chrystus, prosząc o ustanowienie święta ku czci Eucharystii. Wskazał nawet konkretny termin — czwartek po uroczystości Trójcy Przenajświętszej. Pod wpływem tych objawień biskup Robert z Thourotte wprowadził święto Bożego Ciała w diecezji Liège, na terenie dzisiejszej Belgii.
Dlaczego Boże Ciało obchodzimy w czwartek?
Uroczystość Bożego Ciała przypada zawsze w czwartek — i nie jest to wybór przypadkowy. To właśnie w Wielki Czwartek Jezus podczas Ostatniej Wieczerzy przemienił chleb i wino w swoje Ciało i Krew, ustanawiając tym samym Sakrament Eucharystii. Choć Wielki Czwartek ma charakter refleksyjny i pełen powagi, Boże Ciało jest świętem radosnym, pełnym wdzięczności i publicznego uwielbienia dla tajemnicy obecności Chrystusa w Eucharystii.
Boże Ciało i cud z Bolseny
Istotny wpływ na rozwój kultu Eucharystii oraz ustanowienie i rozpowszechnienie uroczystości Bożego Ciała miało ogłoszenie przez Kościół na Soborze Laterańskim IV w 1215 roku dogmatu o transsubstancjacji – rzeczywistej przemianie chleba i wina w Ciało i Krew Chrystusa. Dodatkowym impulsem dla umocnienia tej wiary stał się cud eucharystyczny, który miał miejsce w 1263 roku w Bolsenie (na terenie dzisiejszych Włoch). Podczas sprawowania Mszy Świętej kapłan zauważył, że z konsekrowanej hostii zaczęły spadać krople krwi, które poplamiły korporał leżący na ołtarzu.
Początki Bożego Ciała w Polsce
Początki obchodów Bożego Ciała w Polsce sięgają roku 1320, kiedy to biskup Nankier wprowadził to święto na synodzie krakowskim, obejmującym diecezję krakowską. Z czasem uroczystość zyskała szerszy zasięg — w 1420 roku synod w Gnieźnie uznał Boże Ciało za święto obowiązujące we wszystkich diecezjach na terenie Polski.
Polsce tradycje związane z Bożym Ciałem
Z Bożym Ciałem wiąże się wiele barwnych i głęboko zakorzenionych w tradycji zwyczajów. Na Kaszubach można podziwiać charakterystyczny taniec feretronów — dwustronnych obrazów niesionych przez wiernych, które zdają się poruszać w rytm pieśni. W Spycimierzu (woj. łódzkie) mieszkańcy układają przez całą wieś misterny dywan z kwiatów, po którym przechodzi procesja. W Łowiczu zachwycają stroje ludowe, a w wielu regionach popularne jest zrywanie gałązek brzozy, które rolnicy wbijają później w pole, wierząc, że zapewnią one urodzaj.
Poświęcone w Boże Ciało wianki miały chronić dom i domowników przed burzami, piorunami i wszelkim nieszczęściem. Wieszano je również w stajniach i oborach, by strzegły zwierząt przed chorobami.
W Krakowie natomiast, zgodnie z tradycją, w czwartek po Bożym Ciele ulicami miasta przemyka Lajkonik — dawniej znany jako Konik Zwierzyniecki — w barwnym stroju tatarskiego jeźdźca, przynosząc szczęście tym, których dotknie buławą.
Źródło: Family News Service / tk