Różaniec na leżąco to brak szacunku? Ks. Sawielewicz wyjaśnia

Teobańkologia / YouTube.com / mł 10 października 2024, 15:28 źródło: https://deon.pl/

– Szacunek do Boga wymaga, by przed Nim klęczeć jest to uprzywilejowana forma modlitwy, ale gdybyśmy wyłącznie klęczeli przy różańcu, nie można by go było odmawiać w aucie, na spacerze, przy gotowaniu, i wtedy zamykalibyśmy tę modlitwę w bardzo wąskich ramkach, nie włączając w jej potęgę naszych codziennych zajęć – mówi ks. Teodor Sawielewicz.

W jakiej postawie ciała odmawiać różaniec?
Jak mówi duszpasterz, zdarza się, że można zaniedbać różaniec, bo wydaje nam się, że postawa, w której go odmawiamy, jest niegodna. Czasem bywa też tak, że postawa jest tak niewygodna, że nie możemy się na modlitwie skupić i wtedy nasz różaniec bardzo traci na jakości.
Ks. Sawielewicz podaje przykłady zwłaszcza dla osób, które mają wyrzuty sumienia, gdy nie klęczą, odmawiając różaniec.
– Gdy idzie pielgrzymka, ludzie nie klękają, odmawiając różaniec, tylko odmawiają go w drodze. Czasami jesteśmy tak mocno rozchorowani, że nawet nie jesteśmy w stanie usiąść: gdyby ktoś uznał, że leżenie nie jest godną postawą do modlitwy, musiałby zrobić na czas choroby przerwę w rozmowach z Bogiem. Trzeba dostosować się do warunków ciała – wyjaśnia kapłan. – Warto szukać przestrzeni, w której najlepiej nam się rozmyśla nad tajemnicami różańcowymi, i nie ograniczać się postawą. Gdy budzicie się o drugiej w nocy i nie możecie zasnąć – modlić się czy się nie modlić tym różańcem? Ktoś może pomyśleć: to niegodne, żeby leżeć i się modlić, a wtedy traci okazję do tej modlitwy i do rozmowy z Bogiem.

Jaka pora na modlitwę jest najlepsza?
– Postawa na modlitwie powinna być godna i wygodna: najlepiej jest mieć tak wyprostowany kręgosłup, żeby tlen dochodził do umysłu – mówi pół żartem, pół serio ks. Sawielewicz. Jak dodaje, najlepiej jest wybrać na modlitwę czas, gdy umysł jest chłonny, gdy jesteśmy w dobrym momencie dnia. – Nie jest dobrze zostawiać modlitwy na koniec dnia, gdy jesteśmy na oparach, a najlepszy czas poświęcamy na inne rzeczy niż relacja z Bogiem.

Posłuchaj całego nagrania:
https://www.youtube.com/watch?v=JWxQEG2W0VQ
Źródło: Teobańkologia / YouTube.com / mł

 

Skip to content