Różaniec w sieci, czyli modlitwa na smartfonach
KAI | publikacja 07.10.2024 17:50 źródło: https://kosciol.wiara.pl/
Sieć internetowa oferuje nam wiele pomocnych narzędzi, aby ułatwić modlitwę na różańcu.
Nowoczesną formą modlitwy stają się aplikacje mobilne, dzięki którym różaniec można mieć pod ręką w osobistym smartfonie. To nie tylko aplikacje, ale także rozważania na YouTubie, które ułatwiają modlitwę poprzez jej odsłuchiwanie, a także modlitwa wspólnotowa za pomocą transmisji, chociażby na Facebooku. Takie formy modlitwy okazują się pomocą w życiu religijnym. – Dlaczego by więc nie wyjść naprzeciw potrzebie modlitwy i nie umożliwić wspólnego odmawiania różańca? Przecież smartfon czy tablet zwykle mamy na wyciągnięcie ręki – mówi KAI Marek Woś z Fundacji Królowej Różańca Świętego. Dziś, 7 października obchodzone jest święto Matki Bożej Różańcowej.
Większość chrześcijan ma na co dzień styczność z nowymi technologiami. Okazuje się, że potrafią one ułatwić codzienną modlitwę, w tym odmawianie różańca, któremu poświęcony jest październik.
Aplikacje różańcowe
Wśród aplikacji, pomagających w odmawianiu różańca jest „Żywy Różaniec”. Aplikacja powstała z inicjatywy Papieskich Dzieł Misyjnych we współpracy ze Stacją 7.
Aplikacja „Żywy Różaniec” ułatwia modlitwę, osobom należących do Żywego Różańca poprzez możliwość wpisania informacji o róży różańcowej, zelatorze i składzie, a także wpisania intencji i tajemnicy na dany miesiąc. Oferuje również możliwość ustawienia przypomnień o modlitwie. W aplikacji można znaleźć myśli na każdy dzień, rozważania różańcowe oraz audio z dziesiątką różańca. Aplikację na telefon można zainstalować pod adresem: https://play.google.com/store/apps/details
Dzięki takiej formie w sposób przystępny dla współczesnego człowieka można modlić się podczas jazdy samochodem, autobusem, na spacerze, czy w oczekiwaniu na wizytę, bądź spotkanie.
Inspiracją do stworzenia aplikacji było pragnienie bł. Pauliny Jaricot, aby różaniec stał się modlitwą wszystkich, a także, aby wspierać misjonarzy. W ten sposób powstał Żywy Różaniec, w którym każda z 20 osób tworzących różę różańcową, rozważa codziennie jedną tajemnicę. Wiedziała, że odmówienie całego różańca dla wielu zabieganych osób jest wyzwaniem, ale odmówienie tylko części – już nie. Aplikacja powstała z myślą o osobach, należących do takiej róży. – Mam wrażenie, że bł. Paulina Jaricot jest ciągle mało znana w Polsce, a powołała do istnienia dwa bardzo ożywiające Kościół dzieła. Pierwszym jest Dzieło Rozkrzewiania Wiary, a drugim, właśnie Żywy Różaniec – mówi KAI, ks. Jarosław Tomaszewski z Papieskich Dzieł Misyjnych. – Świat się bardzo zmienia. Pomyśleliśmy, że aplikacja „Żywy Różaniec” będzie czymś na wzór wirtualnego zelatora – mówi ks. Tomaszewski. Z aplikacji korzysta średnio kilka tysięcy osób.
Zainstalować można także szereg innych aplikacji, jak np. „Różaniec dla Ciebie i Modlitwy” dla osób zabieganych, na której można odsłuchiwać różaniec. Aplikacja obsługuje technologię Text-to-speech, dzięki czemu może odczytywać wyświetlany na ekranie tekst. Oprócz Różańca oferuje także Modlitewnik i Kalendarz Liturgiczny z codziennymi czytaniami i Ewangelią. Pobrano ją już ponad 50 tys. razy.
Ponad 5 mln pobrań ma natomiast aplikacja „Różaniec Święty”. Aplikacja ta automatycznie wybiera tajemnice na podstawie dnia. Do modlitwy dołączone są ilustracje, które mogą pomóc w modlitwie i rozważaniu tajemnic różańcowych. Tłumaczenia na język polski dokonali franciszkanie z diecezjalnego sanktuarium Matki Bożej ucieczki grzeszników w Sinalundze.
Z kolei Wojciech Borkowski oferuje „Rozważania różańcowe” o różnej długości do wszystkich części różańca. Dla zabieganych zaproponowane są krótsze teksty, a dla osób, które więcej czasu chcą poświęcić na medytację – dłuższe. Zarejestrowano już 5 tys. pobrań.
Kolejną inicjatywą jest aplikacja „Różaniec Rodziców”. Polega na odmawianiu za dzieci jednej dziesiątki różańca. Każdy z rodziców należący do danej róży, odmawia przypisaną mu dziesiątkę różańca w intencji swoich dzieci oraz dzieci pozostałych członków. Jest to modlitwa wspólnotowa. W podobnym charakterze odbywa się także modlitwa za pomocą aplikacji „Różaniec za męża” – w intencji współmałżonka.
Fundacja Królowej Różańca Świętego oferuje natomiast aplikację o nazwie: „Nowenna pompejańska i różaniec”, która wspomaga te dwie formy modlitwy. Dzięki tej aplikacji, łatwiej kontrolować dni 54-dniowej nowenny pompejańskiej, przypomina o modlitwie. Każdego dnia pojawia się tekst motywujący, a także najświeższe świadectwa. Poprzez aplikację można odsłuchiwać nagrania różańca. – Smartfon to narzędzie, które wiele ułatwia. Dlaczego by więc nie wyjść naprzeciw potrzebie modlitwy i nie umożliwić wspólnego odmawiania różańca i nowenny pompejańskiej? Przecież smartfon czy tablet zwykle mamy na wyciągnięcie ręki. Stąd 10 lat temu wyszedł pomysł, aby modlić się wspólnie przez media społecznościowe oraz wydać dedykowaną apkę do modlitwy. Spotkało się to z dobrym przyjęciem. Modlitwa na żywo łączy od kilkuset do kilku tysięcy ludzi, a apkę pobrano już ponad 300 tysięcy razy – mówi KAI Marek Woś z Fundacji Królowej Różańca Świętego.
Transmisje w sieci
Internet to także miejsce, gdzie można poprzez transmisję łączyć się wspólnie na modlitwie w sieci. Wspomniany już Marek Woś prowadzi transmisję modlitwy różańcowej na Facebooku. Uczestnicy mogą dzwonić, aby poprowadzić cząstkę różańca. Angażują się poprzez wypowiadanie własnych intencji, lub przesyłanie ich do odczytania. Linki do modlitwy pojawiają się na YouTubie i Facebooku. Zwykle różaniec rozpoczyna się o godzinie 20.00 każdego dnia, a transmisja 15 minut wcześniej. W modlitwie internetowej na żywo uczestniczyć można także poprzez kanał „Teobańkologia”.
Teobańkologia to internetowa społeczność, założona przez księdza archidiecezji wrocławskiej
Teodora Sawielewicza, do której można dołączyć na zarówno na YouTubie, jak i na Instagramie, Facebooku czy TikToku. Na kanale Teobańkologia wierni łączą się codziennie o 20:30 na wspólnej modlitwie poprzez transmisję. Każdego dnia prowadzi ją ks. Sawielewicz, w połączeniu z modlitwą wstawienniczą o uzdrowienie i uwolnienie. Za każdym razem w szczególny sposób towarzyszy modlącym się inny święty. Modlitwy dostępne są także w retransmisji.
Różaniec można także odmówić, będąc w domu, jednak łącząc się poprzez transmisję z różnych kościołów. Harmonogram modlitwy różańcowej transmitowanej z różnych miejsc w Polsce znaleźć można na stronie: https://msza-online.net/rozaniec-na-zywo/.
Istnieje także internetowe Radio Różaniec. To inicjatywa Fundacji Pomocnicy Królowej Różańca Świętego, która ułatwia wspólną, regularną modlitwę różańcową poprzez internet: https://radio.rozaniec.info/program-radio-rozaniec/index.html. Modlitwę na żywo wprowadzili od 23 marca 2015 r.
Nagrania
Różaniec można odmówić także z o. Adamem Szustakiem OP, który nagrał modlitwę różańcową wraz z rozważaniami na swoim kanale na YouTubie o nazwie „Langusta na palmie”. Rozważania nagrał także ks. Mateusz Szerszeń CSMA na kanale „Któż jak Bóg”, a także Fundacja „Ku Bogu”. Nagraną modlitwę różańcową przygotował także portal „Alateia PL”. Można modlić się także poprzez kanał „Modlitwa w drodze”, gdzie zamieszczony został recytowany różaniec z rozważaniami o. Stanisława Biela SJ. Na YouTubie można odsłuchać także modlitwę różańcową śpiewaną, którą również można znaleźć na wspomnianych kanałach „Teobańkologia”, „Któż jak Bóg” i „Ku Bogu”, ale także na innych, np.: „Emmanuel.pl”, czy na kanale „Wielbienie”.
Pełne nagrania modlitwy różańcowej można odsłuchać także korzystając z serwisów strumieniowych takich, jak Spotify, Deezer, Apple Music, Wimp, Tidal.
– Mamy widoczną zmianę czasów – przypomina KAI, ks. Jarosław Tomaszewski z Papieskich Dzieł Misyjnych. Dlatego Kościół wychodząc naprzeciw współczesnemu człowiekowi, pomaga w rozwijaniu wiary, ułatwiając modlitwę za pomocą nowoczesnych środków komunikacji.