Tajemnice Matki Bożej z Guadalupe.

Tajemnice Matki Bożej z Guadalupe. Współczesna nauka nie jest w stanie ich wyjaśnić

ncregister.com / tk 16 lipca 2025, 14:39 źródło: https://deon.pl/

Naukowcy do dziś nie są w stanie wyjaśnić wielu tajemnic związanych z objawieniem Matki Bożej z Guadalupe (fot. domena publiczna / commons.wikimedia.org)

Objawienie Matki Bożej z Guadalupe, które miało miejsce w XVI wieku, jest pierwszym uznanym przez Kościół objawieniem maryjnym i zarazem jednym z najbardziej tajemniczych w historii. Do dziś nauka nie potrafi wyjaśnić wielu niezwykłych szczegółów związanych zarówno z wizerunkiem Maryi, jak i z wydarzeniami, które nastąpiły po Jej objawieniu.

Nawrócenie ośmiu milionów ludzi
Maryja objawiła się Aztekowi św. Juanowi Diego w 1531 roku na wzgórzu Tepeyac, w pobliżu dzisiejszego miasta Meksyk. Cudem było nie tylko ukazanie się Matki Bożej, ale i nawrócenie w krótkim czasie (do 1539 r.) ponad ośmiu milionów Azteków. Było to największe masowe nawrócenie w historii chrześcijaństwa.
Niezwykle interesująca jest również nazwa „Guadalupe”, która nie jest związana z okolicą, w której Juan Diego ujrzał Maryję. Nazwa „Matka Boża z Guadalupe” najprawdopodobniej wywodzi się z nahuatlańskiego słowa „coatlaxopeuh”, które można przetłumaczyć jako „ta, która depcze węża”. Takie określenie pasowałoby do postaci symbolicznie zastępującej azteckiego boga Quetzalcoatla – Pierzastego Węża – oraz innych bóstw Azteków. Matka Boża rzeczywiście zmiażdżyła głowę węża (symbolizującego zło), gdyż jej objawienie zapoczątkowało koniec lokalnej praktyki składania ofiar z ludzi.

Cudowny wizerunek Matki Bożej z Guadalupe
Nie sposób nie wspomnieć też o cudownym wizerunku Matki Bożej, jaki powstał na płaszczu św. Juana Diego. Maryja poleciła Aztekowi udać się na wzgórze Tepeyac i zerwać kwitnące tam róże, które sama ułożyła na jego płaszczu. Mężczyzna zaniósł płótno do miejscowego biskupa Juana de Zumárragi, który nie wierzył w objawienie. Gdy Diego rozwinął płaszcz, a z jego środka wysypały się róże – nierosnące w tej części świata – oczom biskupa ukazał się wizerunek Matki Bożej. De Zumárraga upadł na kolana i ze łzami skruchy przepraszał Maryję za niedowierzanie.
Słynny obraz Maryi również kryje w sobie wiele niewyjaśnionych tajemnic. Zdaniem noblisty Richarda Kuhna, który w 1936 zbadał wizerunek, nie mógł być on wykonany ludzką ręką. Stwierdził on, że „przeanalizowane włókna nie zawierają barwników roślinnych, zwierzęcych ani mineralnych”. Nie wiadomo także, w jaki sposób obraz przetrwał tyle stuleci, gdyż jest umieszczony na płótnie z agawy. W naturalnych warunkach materiał ten ma żywotność około 20 lat.

Oczy Matki Bożej jak oczy żywego człowieka
Naukowcy odkryli ponadto w źrenicach Matki Bożej zjawisko potrójnego odbicia światła – cechę charakterystyczną wyłącznie dla żywych oczu. Przy powiększeniu 2500-krotnym dostrzeżono w obu oczach aż 12 maleńkich postaci, a ich zniekształcenie odpowiada naturalnej krzywiźnie ludzkiej rogówki.
Jak czytamy na ncregister.com, „z oddali twarz i dłonie Matki Bożej mają oliwkowy odcień, jednak z bliska ich barwa zmienia się na szarobiały. To zjawisko przypomina efekty występujące w naturze, gdzie kolory zmieniają się w zależności od kąta padania światła — jak w przypadku ptasich piór, motylich skrzydeł czy błyszczących pancerzy chrząszczy. Taki efekt dyfrakcji światła jest niezwykle trudny do uzyskania, a według specjalistów – wręcz niemożliwy do odtworzenia ręką ludzkiego artysty, zwłaszcza w XVI wieku i na tak nierównym materiale, jakim jest surowe płótno z agawy”.

Zamach na obraz Maryi
Cudowny wizerunek Matki Bożej dwa razy powinien ulec zniszczeniu. Pierwszy raz w 1791 roku, kiedy mężczyzna czyszczący złotą i srebrną ramę przez przypadek wylał na płótno butelkę kwasu azotowego. Nie sposób wyjaśnić, w jakiś sposób obraz przetrwał ten wypadek.
Za drugim razem próbowano zniszczyć wizerunek specjalnie. W 1921 roku ktoś ukrył bombę w wazonie znajdującym się pod obrazem i gdy ładunek eksplodował, wizerunek Matki Bożej – chroniony jedynie cienką szybą – pozostał nienaruszony. Wybuch zdołał wybić witraże w świątyni, a nawet wykrzywić żelazny krzyż stojący na ołtarzu. Zamach ten miał miejsce podczas mszy, a kolejnym cudem było to, że w wyniku wybuchu nikt z wiernych nie został ranny.
Bazylika Matki Bożej z Guadalupe w Meksyku, w której znajduje się cudowny wizerunek Maryi, jest jedną z najliczniej odwiedzanych świątyń na świecie. Każdego roku przybywa tam około 20 mln wiernych, którzy proszą o wstawiennictwo Tę, która „niszczy głowę węża”.

Źródło: ncregister.com / tk

 

Przejdź do treści