Trzy ważne myśli papieża na Wielki Post. Pisał je tuż przed chorobą
vatican.va/ mł 11 marca 2025, 12:08 źródło: https://deon.pl/
Oto trzy inspirujące myśli papieża na Wielki Post. Sprawdź, która z nich poruszy twoje serce. Fot. Depositphotos.com
Papież Franciszek zachęca nas w Wielkim Poście do duchowej wędrówki. Spisał dla nas mapę – orędzie wielkopostne, które jest w tym roku dość wyjątkowe: bardzo krótkie, opublikowane niemal w ostatniej chwili, tuż przed tym, jak bardzo chory Franciszek trafił do szpitala.
Oto trzy inspirujące myśli papieża na Wielki Post. Sprawdź, która z nich poruszy twoje serce.
Czy jesteś w drodze, czy w statycznej strefie komfortu?
Każdy z nas może zapytać siebie: na ile pozwalam, żeby życiowe wędrowanie* stało się dla mnie wyzwaniem? Czy naprawdę jestem w drodze, czy jestem raczej sparaliżowany, statyczny, pełen lęku i beznadziei, lub wygodnie ułożony w mojej strefie komfortu? Czy szukam dróg wyzwolenia z sytuacji grzechu i braku godności? Dobrym ćwiczeniem wielkopostnym byłoby skonfrontowanie się z konkretną rzeczywistością jakiegoś migranta lub pielgrzyma i przyzwolenie, by nas to zaangażowało, aby odkryć, czego Bóg od nas oczekuje, abyśmy byli lepszymi wędrowcami do domu Ojca. To jest dobry „egzamin” dla wędrowcy.
Bóg nie powołuje cię do bycia samotnym podróżnikiem przez życie
Chrześcijanie są wezwani do pokonywania drogi wspólnie, nigdy jako samotni podróżnicy. Duch Święty pobudza nas do wychodzenia poza samych siebie, aby iść ku Bogu oraz ku braciom i siostrom, a nigdy do zamykania się w sobie. [Mamy] iść do przodu ramię w ramię, nie depcząc ani nie górując nad innymi, bez wyniszczającej zazdrości czy hipokryzji, bez pozwalania na to, by ktokolwiek pozostawał w tyle lub czuł się wykluczony.
W tym Wielkim Poście Bóg wzywa nas do zweryfikowania, czy w naszym życiu, w naszych rodzinach, w miejscach, w których pracujemy, we wspólnotach parafialnych lub zakonnych, jesteśmy zdolni do kroczenia z innymi, do słuchania, do przezwyciężania pokusy zakorzeniania się w swojej autoreferencyjności i dbania wyłącznie o własne potrzeby. (…) Zapytajmy siebie przed Panem: Czy sprawiamy, że ludzie czują się częścią wspólnoty, czy też trzymamy ich na marginesie?
Czy masz w sobie przekonanie, że Bóg przebacza twoje grzechy?
Oto trzecie wezwanie do nawrócenia: wezwanie do nadziei, do zaufania Bogu i Jego wielkiej obietnicy, życia wiecznego. Musimy zadać sobie pytanie: czy mam w sobie przekonanie, że Bóg przebacza moje grzechy? A może zachowuję się tak, jakbym mógł zbawić się sam? Czy pragnę zbawienia i wzywam Bożej pomocy, aby go dostąpić? Czy konkretnie żyję nadzieją, która pomaga mi odczytywać wydarzenia historii i pobudza mnie do zaangażowania się na rzecz sprawiedliwości, braterstwa, troski o wspólny dom, dbając o to, by nikt nie został pozostawiony samemu sobie?
Przeczytaj całe orędzie papieża na Wielki Post 2025
Podążajmy razem w nadziei
https://deon.pl/kosciol/papiez-w-oredziu-na-wielki-post-2025-cytuje-terese-od-jezusa-nie-znasz-dnia-ani-godziny,3082604