Zwiastowanie Pańskie.
Zwiastowanie Pańskie. Uroczystość, którą nieustannie świętujemy na różańcu
PAP / mł 25 marca 2025, 10:05; źródło: https://deon.pl/
25 marca Kościół katolicki obchodzi uroczystość Zwiastowania Pańskiego, czyli momentu, w którym archanioł Gabriel przyszedł do Maryi, by jej ogłosić, że urodzi Syna Bożego, Jezusa. Zapisane w Ewangelii słowa anioła zna każdy katolik, są one bowiem treścią modlitwy „Zdrowaś Mario”.
Uroczystość Zwiastowania, obchodzona dziewięć miesięcy przed Bożym Narodzeniem, to tak naprawdę świętowanie tajemnicy wcielenia Jezusa. Data uroczystości jest umowna, tak samo, jak data Bożego Narodzenia. Dla wielu osób jest to wciąż święto bardziej maryjne, choć po ostatnim soborze przywrócono świętowaniu Zwiastowania jego najgłębszy sens – czyli misterium wcielenia Słowa, Bożego Syna.
Udział w Eucharystii nie jest tego dnia obowiązkowy. Wierni, którzy wezmą udział we mszy, najprawdopodobniej usłyszą dziś śpiewany Magnificat, czyli uwielbienie Maryi, zapisane w Ewangelii. Co ciekawe, opis Zwiastowania znajdujemy nie tylko w Ewangelii, ale także w Koranie, w którym Maryja jako jedyna kobieta wymieniona jest z imienia. Z kolei Jezus w islamie jest uznawany za proroka.
Uroczystość obchodzona od 1500 lat
W Kościele wschodnim uroczystość Zwiastowania wprowadzona została w V w., a na Zachodzie przyjęła się za czasów papieża św. Grzegorza Wielkiego, który zmarł w 604 r. Święto w Konstantynopolu potwierdzono w VI w., w Antiochii pod koniec VI w., a w Jerozolimie w I połowie VII w. Od początku uroczystość miała wysoką rangę. Była uważana za święto Pańskie. Papież św. Sergiusz I (687-701) polecił, aby w święto Zwiastowania, podobnie jak w święto Ofiarowania Pana Jezusa, Narodzenia i Zaśnięcia Maryi, wychodziła procesja z litanią z kościoła św. Hadriana do bazyliki Matki Bożej Większej.
W IV w. w Nazarecie na miejscu, gdzie według tradycji miał stać domek Świętej Rodziny, powstała bazylika Zwiastowania Pańskiego. Wzniósł go Żyd Józef z Tyberiady, który przeszedł na chrześcijaństwo. Krzyżowcy na tym miejscu wystawili większą i bardziej okazałą bazylikę, która przetrwała do 1955 r., kiedy franciszkanie wystawili nową, w obecnym kształcie.
Dzień Świętości Życia i duchowa adopcja
W odpowiedzi na wezwanie papieża Jana Pawła II Episkopat Polski w 1998 r. uroczystość Zwiastowania Pańskiego ustanowił Dniem Świętości Życia. W encyklice „Evangelium vitae” („Ewangelia życia”) z 1995 r. papież wskazał na konieczność „budzenia w sumieniach, w rodzinach, w Kościele i społeczeństwie świeckim wrażliwości na sens i wartość ludzkiego życia w każdym momencie i w każdej kondycji”.
„Nikt nie może się domagać, aby popełniono ten akt zabójstwa wobec niego samego lub wobec innej osoby powierzonej jego pieczy, nie może też bezpośrednio ani pośrednio wyrazić na to zgody. Żadna władza nie ma prawa do tego zmuszać ani na to przyzwalać” – zastrzegł Jan Paweł II. Zaznaczył w dokumencie, że „badania prenatalne nie wzbudzają obiekcji moralnych, o ile są podejmowane w celu wskazania ewentualnych terapii, których podjęcia wymaga zdrowie dziecka nienarodzonego”. Zastrzegł, że „jeśli służą wykonywania przerwania ciąży, wówczas mamy odczynienia z aborcją eugeniczną”.
W Dniu Świętości Życia Kościół katolicki w Polsce zachęca rodziny i osoby samotne oraz organizacje i wspólnoty katolickie do dziękczynienia Bogu za dar życia. W wielu kościołach po mszy św. będzie można złożyć uroczyste przyrzeczenie duchowej adopcji dziecka poczętego.
PAP / mł